Wonderland Dizzy

Gry działają na SMARTFONACH. Jeżeli nie możesz sterować to kliknij ponownie myszką/palcem w okno z grą. PAD: gry obsługują pada od XBOX możesz podłączyć i skonfigurować w ustawieniach. Aktualne sterowanie w ustawieniach.

sterowanie-pegasus

Wonderland Dizzy

Podstawowe informacje

  • Data wydania: kod gry zaginął w 1993, grę wydano w 2015
  • Gatunek: Platformowa, Przygodowa
  • Ilość graczy: 1
  • Wydawca: Codemasters
  • Platforma: Nintendo Entertainment System (NES)

Opis gry

W grze gracz wciela się w postać Dizzy'ego lub Daisy i musi rozwiązywać zagadki oraz pomagać różnym postaciom, aby uratować mieszkańców Yolkfolk. Akcja gry rozgrywa się w Krainie Czarów, inspirowanej baśnią Alicja w Krainie Czarów Charlesa Lutwidge’a Dodgsona.

Mechanika rozgrywki

Rozgrywka skupia się na eksploracji różnych lokacji, interakcji z postaciami i przedmiotami oraz rozwiązywaniu zagadek logicznych. Gracze będą musieli zbierać przedmioty, rozpoznawać schematy i wykonywać odpowiednie akcje, aby kontynuować dalszą przygodę. Walka nie jest głównym elementem, a raczej skupia się na zagadkach i odkrywaniu tajemnic królestwa Wonderland. Grę zaczynamy z 3 życiamy i możliwościa noszenia 3 przedniotów, w przypadku gry na 2 graczy inventory jest dzielone. Niżba zginąć tylko po kontakcie z wodą lub lawą. Podobnie jak w Magicland musimy uratować 5 mieszkańców Yolkfolk oraz zdobyc 100 gwiazdek rozsianych po mapie. Gdy pomożemy czarownicy otrzymamy latający dywan którym możemy się przemieszczać po mapie.

Charakterystyczne elementy

Gra zachwyca charakterystyczną oprawą graficzną, pełną kolorów i detali. Świat Wonderland jest pełen dziwnych postaci i miejsc, które tworzą unikalny i urokliwy klimat. Zagadki i wyzwania wymagają kreatywnego myślenia i logicznego podejścia, co sprawia, że rozgrywka jest angażująca i satysfakcjonująca.

Historia zagonionej gry

Wonderland Dizzy to przygodowa gra akcji stworzona w 1993 roku przez braci Oliver na platformę Nintendo Entertainment System (NES). Jest to dziewiąta z kolei gra z serii Dizzy. Gra miała trafić na konsolę NES w 1993 roku, jednakże nigdy nie została wydana i była uważana za zaginioną . Bracia bliźniacy – Philip i Andrew Oliver, którzy byli odpowiedzialni za stworzenie Dizzy’ego, postanowili przejrzeć stare, archiwalne materiały i natknęli się na nigdy niewydaną grę. W październiku 2015 roku, po ponad dwudziestu latach od jej stworzenia, gra została udostępniona za darmo w sieci. Początkowo miała wejść w skład kompilzcji gier Dizzy w 1993 “The Excellent Dizzy Collection”. W 2020 została wydana również na składance "The Oliver Twins Collection" na konsolę Evercade.

Odkrycie gry i jej udostępnienie było możliwe dzięki pomocy polskiego programisty Łukasza Kura, fana Dizzy’ego z Polski, który przejął nieskończony kod i dopracował go. Oprócz tego, dodał też nowe tryby, opcje językowe czy możliwość rozgrywki dla dwóch osób.

Screeny

Wonderland Dizzy 1
Wonderland Dizzy 2
Wonderland Dizzy 3
Wonderland Dizzy 4

Wonderland Dizzy w akcji - gameplay